B12 vitamiini valimineB12 vitamiini aktiivne hästi omastuv vorm on metüülkobalamiin (looduses leiduv). Oluline rakkude kasvu- ja uustootmisprotsessides. Vajalik immuun- ja närvisüsteemi funktsioneerimiseks. Tagab vereloomes vere punaliblede normaalse arengu, närvide ja naha häireteta toimimise. Aitab vältida südame- ja veresoonkonna haigusi.
Ainsana kõigist vitamiinidest sisaldab koobaltit, mida on vaja punaste vereliblede tootmiseks ja närvisüsteemi stabiliseerimiseks. Osaleb DNA sünteesis, rasvhapete sünteesis ja energia tootmises. Loe siit edasi...


Mis on tsüanokobalamiin? See on ka vorm B12 vitamiinist, aga tegemist on B12 vormiga, mida looduses ei leidu. Ühendist üks osa on tsüaniidi molekul (sinihape)! Ainetega, mida looduses ei leidu, peab keha lisa vaeva nägema, et seda kasutada ja väljutada, kaasates selleks kehas niigi nappivaid vitamiinide ja mineraalide varusid. Tootjatele on seda väga odav preparaati lisada.

B12 (metüülkobalamiin) tegelik vajadus on milligrammides nagu üldiselt ka teiste B vitamiinide puhul. 
B12 vitamiin on vesilahustuv ning ülejääk väljutatakse keha vedelikega. B12 vitamiin ja B9 vitamiin (parim on foolhappe eelvorm folaat LINK) töötavad koos, üks ei imendu ilma teiseta
B12 imendumine algab suust! Tablette ei võeta veega vaid lutsutatakse suus.
Rootsis ravitakse psüühilisi haigusi andes patsientidele 200 mg metüülkobalamiini päevas.

Preparaatide võrdlemise aluseks on võetud täiskasvanu B12 päeva vajadus 5 mg ehk 5000 mcg (mikrogrammi). Võttes aluseks 1 koguse - 5000 mcg, kõikidel preparaatidel, tuleb hinna vahe kõige selgemini välja (nagu õunte kilohinna võrdlus). Tähelepanu on pööratud ka lisaainetele ja nende ohutusele. Võrreldud on ainult parima bio-omastatavusega B12 vitamiine (metüülkobalamiin), seega tsüanokobalamiini sisaldavad tooted on jäetud kõrvale.


Toimivad sünergiliselt
B12 vitamiin (metüülkobalamiin) on iHerb'is on keskmiselt 6,6x odavam kui Eestis. 

NIPP - kui ei soovi võtta 5000 mcg B12 vitamiini, siis saab tableti teha tükkideks ja võtta tüki kaupa koguses, mis endale sobib. Sellisel viisil saab vähem lisaaineid ja hinna võit on ka kordades.1. Firma Superior Source siin lingil pakub B12 vitamiini metüülkobalamiinina ning vähimate lisaainetega, parim hinna ja kvaliteedi suhe iHerbis (suurepärane hind). Väga korralik toode. H 23,29€ (kõigub vastavalt dollari päevakursile nagu kõik eurodes hinnad iHerb'is). Tablett sulab suus nagu homoöpaatiline preparaat, mille põhiaine on ka laktoos. On meeldivalt vähe aimatavalt magusa maitsega. 
1 tablett sisaldab B12: 5000 mcg
Jätkub: 60 päeva e. 2 kuud
Hind 1 kuu: 11,65€
Hind 1 aasta: 139,74€

Kuidas see toode teistest eristub?
Lisaaineteks on 2 looduslikku ainet, needki pole nii kahjulikud ained, kui konkurentidel: laktoos (piimast) ja kummiaraabik (E414).

E414 - kummiaraabik on orgaaniliste ühendite segu. Evolutsiooniliselt on selle aine roll kaitsta puud tüvevigastuste eest ja parandada neid. Meie maitsmismeeltele mõjub aine neutraalselt, toksilisi ühendeid ei sisalda.

Millised B12 tabletid 2 erineval preparaadil 
välja näevad?
Vasa
kpoolne Life Exstentioni B12 on 
8 lisaainega ja metüülkobalamiin - 
heleroosad-lillad tabletid. Purk on ka väga
suur, 60 tabletti on purgi põhjas. 
Parempoolne Superior Source B12 on 2 
lisaainega ja seetõttu tuleb ka 
metüülkobalamiini tegelik värvus hästi esile. 
Pisike purgike on ka asjakohase suurusega - 
üle poole purgist on tootega täidetud.


2. Samas hinnaklassis (H 23,23€) võrdluseks Life Extentioni B12 vitamiin (LINK) sisaldab 8 lisaainet ja nendest 2 on kunstlikud magustajad maltodekstriin ja sorbitool. Tootes on ka ksülitool, mis on samuti magustaja, jääb selgusetuks, mis on veel kahte kuntslikku juurde vaja. Seda tüüpi tootele on iHerbis paremaid alternatiive ca 2x odavama hinnaga.
1 tablett sisaldab B12: 5000 mcg
Jätkub: 60 päeva e. 2 kuud
Hind 1 kuu: 11,62€
Hind 1 aasta
: 139,38€

Maltodekstriin - põhjustab kehas järsku veresuhkru tõusu ja langust (mis on nr 1 keha vanandaja), kõhupuhitusi, seletamatut kaalu tõusu, allergiaid jms., pankreasele suur lisakoormus suure hulga insuliini tootmise näol.
Sorbitool (E420) - kunstlik magustaja, keemiliselt valmistatud, suhkru alkohol, võimalikult ohtlik lisaaine allergikutele, võib põhjustada iiveldust, oksendamist, seedeprobleeme, puhitusi, kõrvetisi).
3. Firma Natural Factors B12 (LINK) (H 14,88€) sisaldab 4 lisaainet (sh laktoosi). Vähemate kahjulike lisaainetega, kui eelmine preparaat. 

Sisaldab näiteks sellist pika nimega lisaainet - võrkstruktuuriga naatriumkarboksümetüültselluloosi (E468), mis on keemiliselt töödeldud tselluloos, paksendaja, magusaine.


1 tablett sisaldab B12: 5000 mcg
tkub: 60 päeva e. 2 kuud
Hind 1 kuu: 7,44€
Hind 1 aasta
: 89,28€


4. Firma Jarrow Formulas B12 (LINK). Parimate näitajatega tableti kujul vegan B12 (H 15,10€), 6 lisaainet (osasid neid tasuks vältida), aga toode ei erine tavapärasest halvemini võrreldes teiste samasuguste toodetega.
1 tablett sisaldab B12: 5000 mcg
tkub: 60 päeva e. 2 kuud
Hind 1 kuu: 7,55€
Hind 1 aasta
: 90,60€***
Vedeliku kujul B12 vitamiin (ja kõik muud B grupi vitamiinide preparaadid) sisaldavad ka lisaained, mida vältida (kehtib ka Vegan preparaatide kohta). Kõik 
uuritud vedelal kujul  B grupi preparaadid siin.

Tavalised koostisained on: 

- Glütseriin - kasutatakse lubrikandina, lahustina, magustajana ja antifriisina. Biodiisli ja seebi tootmise jääkprodukt, kasutatakse ka dünamiidi valmistamiseks (nitroglütseriin). Kui pole juurde kirjutatud, et tootes on taimne glütseriin, siis on saab tootes olla "klassikaline" glütseriin, mida üldiselt toodetakse searasvast ning selle tootmiseks kasutatakse ka kantserogeenseid aineid (mis omakorda jäävad ka lõpp-produkti mingis koguses) või sünteetiline glütseriin, mida toodetakse maisisiirupist või naftast. Glütseriin 
 tõmbab kudedest niiskust välja, kuivatab (seob niiskust), puutudes kokku hammastega katab need kileja kihiga, mis takistab hammastel omastamast toitaineid (vitamiine ja mineraale) ja seeläbi hambad lagunevad (re-mineraliseerumine on takistatud), hambaid peab loputama 20 korda, et seda kihti maha saada (mida võib see aine teha siis organismi sees?). Suukaudselt manustades võib glütseriin põhjustada kõrvaltoimeid nagu näiteks peavalud, pearinglus, puhitus, iiveldus, oksendamine, janu ja kõhulahtisus. Glütseriin on sama kaloririkas (4,3 kcal/g) kui valge suhkur (rafineeritud sahharoos), põhjustab kehas järsku veresuhkru tõusu ja langust (mis on nr 1 keha vanandaja). Vähe uuritud aine, millest kuuleme kindlasti veel.

- Sorbiinhape ja tema soolad (E200 - E203). Soolad on tavaliselt seotud järgnevalt: naatrium-, kaalium, kaltsium-sorbaat. Kahtlustatakse, et on mutageensed.
- Bensoehape ja tema soolad (E210 - E213) põhjustavad allergiaid, astmat, hingamisraskuseid, kõhuvalusid, seedeprobleeme, kergesti ärrituvust, agressiivsust- lisaks koos sidrunhappega (tavaliselt selliste toodetele lisatud) moodustavad mürgise benseeni, mis on kantserogeenne.
- Parabeenid (E214-219) on sünteetilised säilitusained, võivad soodustada vähirakkude teket, ja rikuvad hormonaalset tasakaalu. Võivad põhjustada dermatiiti, nahalöövet ja allergiat, eriti ohtlik on ühes tootes koos esinevate parabeenide toime.5. Üks näide (firma Garden of Life) B12 (LINK) (H 11,49€), mis sisaldab mittesoovitavatest ainetest glütseriini ja võib sisaldada termofiilsest pärmi (pagaripärm) Saccharomyces cerevisiae (ei esine looduses) jääke. Vegan, öko.
1 pihustus sisaldab B12: 500 mcg, pakendis kokku 140 pihustust. 
10 pihustust sisaldab B12: 5000 mcg
tkub: 14 päeva e. 2 nädalat
Hind 1 kuu: 24,62€
Hind 1 aasta
: 295,46€ (odavamatest 3x kallim)B12 vitamiin (metüülkobalamiin) Eestis. Põhiliselt müüakse B12 ikka tsüanokobalamiini vormis.  


6. "B12 BOOST VITAMIN ORAL SPRAY 25ML" H ca 27,5€. Muret tekitavatest lisaainetest sisaldab kaaliumsorbaati.
1 pihustus sisaldab B12: 300 mcg, pakendis kokku 160 pihustust.
ca 16 pihustust sisaldab B12: 5000 mcg
Jätkub: 10 päeva
Hind 1 kuu: 82,50€
Hind 1 aasta: 990€ (esimese tootega, mis on vähimate lisaainetega 7x kallim ja taolise vedeliku kujul (nr 5 võrreldud toode) oleva tootega 3x kallim)


7. "B12 VITAMIIN- 1000 UG 30 TABL" Solgar H 20,50€. Sisu on samaväärne võrreldud tootega nr 4.
1 tablett sisaldab B12: 1000 mcg, pakendis kokku 30 tabletti.
5 tabletti sisaldab B12: 5000 mcg
Jätkub: 6 päeva
Hind 1 kuu: 102,50€
Hind 1 aasta: 1230€ (esimese tootega, mis on vähimate lisaainetega 9x kallim ja võrdväärse tootega iHerb'is (nr 4 võrreldud toode) 14x kallim)


8. "B12-VITAMIN 500 UG COMPLEX 50 KAPS TERRANOVA (VEGAN)" H 14,90€ Puhas toode, aga kapseldatud, B12 vitamiini imendumine algab suust. Vegan.
1 kapsel sisaldab B12: 500 mcg, pakendis kokku 50 kapslit.
10 kapslit sisaldab B12: 5000 mcg
Jätkub: 5 päeva
Hind 1 kuu: 89,40€
Hind 1 aasta: 1072,80€
Lingid:
Kuidas tellida iHerb'st (kirjeldus võimalikult lihtsalt ja arusaadavalt) siin
E414 kummiaraabik
B12 vitamiin Eestist, võrreldud preparaadid 1 siin2 siin (2 puhul tuli pakendi infolehelt välja, et preparaat sisaldab hoopis tsüanokobalamiini, kuigi müüja kirjeldas, et toimeaine on metüülkobalamiin), 3 siin4 siin ja 5 siin.
Glütseriinist siin, siin, siin, siin, siin ja siin
Suhkru kalorsus


Viimati uuendatud 2.10.2019

Kommentaarid

Oluline info: Leheküljel olevad postitused on informatiivse iseloomuga. Lehekülg ei ole mõeldud andma meditsiinilist nõu mistahes viisil. Postitused on koostatud olemasoleva kirjanduse, teadusuuringute, loengute, kogemuste ja ettevõtete poolt esitatud info (labori uuringud, toodete ja tehnoloogiate kirjeldused) põhjal. Lehekülg ei tegele toodete müügiga ega edasimüümisega mistahes viisil. Postitaja ei ole ka ühegi vitamiine-mineraalaineid või toidulisandite müüva ettevõtte töötaja/turustaja. Kasutades ostlemiseks selle keskkonna linke saab sümboolselt toetada lehekülje jätkumist ja arenemist ehk Sulle kasuliku info leidmist. Postitaja võib saada väikseid ande toodete, kingituste või ostlemiskrediidina (see ei ole töö tasu artikli koostamiseks). Terviseteemadel pea nõu endale usaldusväärse ja teadliku meditsiini töötajaga ning tee oma uurimistöö.